top of page

NASZE PROJEKTY

Czyli rzeczy, które już stworzyliśmy. Spektakle, płyty, słuchowiska - wszystko, co Materia Prima ma Wam do zaoferowania

scam FB tło strony.jpg
weselisko SOK strona.jpg

Weselisko. Piosenki wyspiańskie

PREMIERA: 14 czerwca 2025

NAJBLIŻSZY SPEKTAKL: 14 czerwca 2025

Bilety:

18:00

Reżyseria, dramaturgia, muzyka: Anna Rau


Kostiumy: Igor Michalczyk

Choreografia: Daria Jaworska, Martyna Kotowicz

Na scenie Grupa Materia Prima w składzie:

Jakub Bachowski
Grzegorz Bednarz
Daria Jaworska
Anna Kłączyńska
Martyna Kotowicz
Kalina Marczuk

Igor Michalczyk
Wiktoria Nowosielska
Krzysztof Pisarek
Dominika Pranga
Gabriela Sakowska
Natalia Skwierz
Jakub Ziebell
i Ania Rau

„Weselisko. Piosenki wyspiańskie” to muzyczno-teatralny spektakl inspirowany dramatem Stanisława Wyspiańskiego, który zamiast zadawać znane pytania – wywołuje nowe niepokoje. To współczesna, autorska interpretacja „Wesela”, w której bohaterowie nie są pomnikami historii, ale głosami obecnego pokolenia – pełnego pragnień, lęków i gniewu.

 

Zrywając z tradycyjnym odczytaniem tekstu, twórcy sięgają po formę piosenki jako narzędzia emocjonalnego dialogu. Usłyszymy postaci, które wychodzą z ram narodowego dramatu: Rachela staje się figurą kobiecego pragnienia, samotności i marzycielskiego buntu; Wernyhora – młodą kobietą, uosabiającą nadciągającą wojnę i historyczną traumę; Chochoł – symbolem zapętlenia i wygodnej bezczynności.

 

Spektakl opiera się na kontrastach – poetyckie teksty spotykają się z nowoczesnymi brzmieniami, delikatność ściera się z brutalnością pamięci, a marzenie o wspólnocie – z jej niemożliwością. To opowieść o Polsce, która tańczy na krawędzi – rozpięta między przeszłością a przyszłością, snem a przebudzeniem.

 

„Weselisko” to więcej niż reinterpretacja klasyki – to emocjonalny manifest i próbka pokoleniowej tożsamości. Widzowie nie tylko słuchają, ale rezonują – bo pytania zadane w spektaklu dotyczą nas wszystkich:
Kim jesteśmy, kiedy nikt nie patrzy? I czego naprawdę chcemy?

scam FB tło strony.jpg
scam FB post.jpg

SCAM. Piosenki z internetów

PREMIERA: 18 stycznia 2025

NAJBLIŻSZY SPEKTAKL: 23 marca 2025

Scenariusz i teksty piosenek: Grupa Materia Prima
Reżyseria, opieka artystyczna: Ania Rau
Muzyka: Wiktoria Nowosielska, Michał Lazar
Scenografia: Martyna Kotowicz, Dominika Kręcigłowa, Ania Rau

Choreografia: Daria Jaworska

Na scenie Grupa Materia Prima w składzie:
Grzegorz Bednarz
Daria Jaworska
Anna Kłączyńska
Martyna Kotowicz
Michał Kozłowski
Kalina Marczuk
Wiktoria Nowosielska
Krzysztof Pisarek
Dominika Pranga
Gabriela Sakowska
Natalia Skwierz
Jakub Ziebell
i Ania Rau

Witajcie w świecie, gdzie lajki są walutą, a relacje sprowadzone do transakcji. "SCAM. Piosenki z internetów" to satyryczne, gorzko-cyniczne widowisko muzyczno-teatralne, które zderza widza z rzeczywistością cyfrową w jej najbardziej absurdalnej, a jednocześnie boleśnie prawdziwej odsłonie.

 

Przez pełne ironii piosenki i sceny poznajemy bohaterów – dzieci ery clickbaitu, uwięzione w iluzji bliskości; influencerów, których życie to nieustający spektakl autopromocji; i "konsumentów", dla których wartość człowieka mierzona jest liczbą obserwujących. Humor miesza się tu z brutalną refleksją, a brawura sceniczna z melancholią, tworząc groteskowy obraz współczesności.

Spektakl opiera się na kontrastach – od lekkich, chwytliwych melodii po kompozycje o przejmującym, lirycznym charakterze, które rzucają wyzwanie powierzchowności świata online. To właśnie one odsłaniają głębszą warstwę przedstawienia: samotność, frustrację i tęsknotę za autentycznym kontaktem, które kryją się pod pozorami cyfrowej euforii.

"SCAM" to więcej niż satyra – to lustro, które bezlitośnie odbija naszą codzienność. Interaktywny format spektaklu sprawia, że widzowie stają się częścią tej opowieści, a jednocześnie zyskują przestrzeń do zastanowienia się, w jakim stopniu sami są jej bohaterami.

utopielisko - SOK strona.jpg
16-DSC00026.jpg
utopielisko - SOK strona.jpg

Utopielisko. Piosenki zatopione

Wystawa fotografii Patrycji Dzienisz i Mieszka Haładyna w Kluboksięgarni Cepelin, ul. Stary Rynek 7 w Słupsku

WERNISAŻ: 4 stycznia 2025

Autorzy wystawy:

Patrycja Dzienisz - Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im. S. I. Witkiewicza w Słupsku, Patrycja to artystka, która z pasją zatrzymuje ulotne chwile w kadrze. Jej fotografie to połączenie wrażliwości i wyobraźni, tworzące obrazy pełne emocji i głębi. Patrycja specjalizuje się w sesjach zdjęciowych par, fotografii rodzinnej i dziecięcej oraz sesjach plenerowych, co odzwierciedla jej umiejętność uchwycenia autentycznych relacji międzyludzkich.

Mieszko Haładyn - Również absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. S. I. Witkiewicza w Słupsku, Mieszko to fotograf, który w swoich pracach łączy techniczną precyzję z artystyczną wizją. Jego zdjęcia charakteryzują się głębokim zrozumieniem światła i kompozycji, tworząc narracje, które angażują i inspirują odbiorców. Mieszko współpracował przy różnych projektach artystycznych, w tym przy dokumentacji wystaw.

Słupski Ośrodek Kultury, Kluboksięgarnia Cepelin i grupa Materia Prima zaprasza na wyjątkowy wernisaż wystawy fotografii autorstwa Patrycji Dzienisz i Mieszka Haładyna, które powstały jako wizualne dopełnienie albumu muzycznego "Utopielisko. Piosenki zatopione".

Fotografie te to nie tylko kadry zatrzymujące czas, ale także poetyckie obrazy, które przenoszą nas w świat opowieści, emocji i baśniowych krajobrazów. Inspirując się motywami "zatopionych" pieśni, artyści wykreowali wizualne narracje pełne symboliki, światła i głębi, które doskonale oddają atmosferę projektu muzycznego grupy Materia Prima.

Podczas wernisażu będzie okazja, by:
- Porozmawiać z autorami zdjęć i poznać tajniki ich pracy,
- Posłuchać wybranych utworów z albumu w towarzystwie niezwykłych obrazów,
- Napić się dobrej kawy w kameralnej atmosferze Kluboksięgarni Cepelin.

Niech "Utopielisko" stanie się mostem między dźwiękiem a obrazem, zapraszając Was w podróż do miejsc, w których sztuka i wyobraźnia spotykają się w jednym punkcie.

Wstęp wolny! Dołączcie do nas i zanurzcie się w tę magiczną opowieść. 

MP_Utop_okladka.jpg

Utopielisko. Piosenki zatopione

Album muzyczny grupy Materia Prima, premiera: 22 grudnia 2024

Płytę można nabyć w kasie Ośrodka Teatralnego RONDO przy ul. Niedziałkowskiego 5a oraz zawsze na naszych wydarzeniach. Zapraszamy!

Utopielisko. Piosenki zatopione – album grupy Materia Prima to niezwykła podróż w głąb emocji, wyobraźni i ludzkich historii. Ta wyjątkowa płyta łączy w sobie muzykę, poezję i narrację, tworząc niepowtarzalny pejzaż dźwiękowy inspirowany historią słupskich Klasztornych Stawów i tragicznych historii, które miały tam miejsce. 

Każda z piosenek to osobna opowieść, która zanurza słuchacza w głębiach strachu, tęsknoty i piękna. Melodie, skomponowane przez kompozytora Krzysztofa Raua oraz Wiktorię Nowosielską – wokalistkę i kompozytorkę  – przeplatają się z tekstami pełnymi literackiego bogactwa, wykonanymi z pasją i emocjonalnym zaangażowaniem przez członków zespołu. Dźwięki przyrody, subtelne akcenty instrumentalne i niezwykłe harmonie tworzą atmosferę, w której słuchacz może zanurzyć się bez reszty.

Płyta została przyjęta z entuzjazmem przez publiczność i krytyków, a jej dostępność na platformach takich jak Spotify i YouTube umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Każdy utwór jest zaproszeniem do refleksji nad światem, który z jednej strony jest pełen baśniowości, a z drugiej dotyka uniwersalnych prawd o człowieku i naturze.

Utopielisko. Piosenki zatopione to nie tylko muzyka – to opowieść, która pozostaje z nami na długo po jej wysłuchaniu. Zanurz się w tej głębi i pozwól sobie na odkrycie nowych przestrzeni emocji i wrażliwości

Utopielisko SOK strona.jpg

Utopielisko. Piosenki zatopione

Spektakl muzyczny w Ośrodku Teatralnym RONDO

Premiera: 18 stycznia 2024

Reżyseria, teksty piosenek, scenografia i kostiumy: Materia Prima

Muzyka: Krzysztof Rau, Wiktoria Nowosielska, Epidemic Sound, Materia Prima, Łukasz Nagórny

Opieka artystyczna: Anna Rau

Realizacja światła: Maciej Sierosławski
Realizacja dźwięku: Kamila Bilińska

 

Występuje grupa Materia Prima w składzie:
Grzegorz Bednarz
Daria Jaworska
Martyna Kotowicz
Kalina Marczuk
Wiktoria Nowosielska
Krzysztof Pisarek
Dominika Pranga
Gabriela Sakowska
Natalia Skwierz
Jakub Ziebell

Liminalność. Zawieszenie pomiędzy jednym, a drugim, życiem i śmiercią, bytem i niebytem, tym, co jest i tym, co zdarzy się za jeden oddech.
Przestrzenie liminalne fascynują - to miejsca, które czekają, a ich oczekiwanie jest tak intensywne, że aż odczuwalne. Gęstnieje, dusi, stuka o ściany serca.


Każde miasto ma takie miejsca - egzystujące w tajemniczym rodzaju półświadomości i półsnu, zawieszone, czyhające, wabiące, pochłaniające wszystko dookoła. Ludzie w takich miejscach ulegają wypadkom, giną w nieciekawych lub tragicznych okolicznościach. Im bardziej próbuje się takie miejsce "ugrzecznić" przyjazną infrastrukturą - nowymi ławeczkami, równiutko wytyczonymi ścieżkami, tym bardziej ono się buntuje i dziczeje. Wszystkie nowe elementy z dnia na dzień ulegają dewastacji.

 

Właśnie takie miejsce stało się inspiracją do naszego spektaklu "Utopielisko. Piosenki zatopione" -  są nim Klasztorne Stawy, słupski park położony przy ulicy św. Klary z Asyżu. Klasztorne Stawy zapisały się na kartach mroczniejszej strony historii Słupska, a to przez ilość nieszczęśliwych wypadków, które miały tam miejsce. Opowieść o nich rozpoczyna młody aspirant (w tej roli debiutujący Jakub Ziebell), szkicując fascynujący obraz przeklętego miejsca, które nadal ponosi konsekwencje czynów, które w nim popełniono.W naszym pełno jest ciemnej, martwej wody. Śpiewamy to, o czym śpiewa patrząca przez nas otchłań.


 

Pomór wystawa - FB post.jpg

Pomór. Ciemna Jutrznia

Wystawa fotografii teatralnej, promująca projekt "Pomór. Ciemna Jutrznia" w Kluboksięgarni Cepelin na Starym Rynku w Słupsku.​
Autorzy: Patrycja Dzienisz, Mieszko Haładyn, Maja Chrzan, Paweł Sadowski
Wernisaż: 25 września 2022​

image00189.jpeg

"Dobrze jest grać... [Psalm CXLVII" - teledysk

Premiera teledysku promującego album "Pomór. Ciemna Jutrznia"

Tekst: Anna Rau (na podstawie Księgi Psalmów)

Muzyka: Miłosz Sienkiewicz

Wokale: Natalia Skwierz,Anna Rau

Reżyseria: Paweł Sadowski, Anna Rau

 

Montaż: Paweł Sadowski


 

Występuje grupa Materia Prima w składzie:
Natalia Skwierz

Daria Jaworska

Gabriela Sakowska

Dominika Pranga

Kornelia Noga

Asystentki planu:

Patrycja Dzienisz

Maja Chrzan

Utwór pochodzi ze słuchowiska „Pomór. Ciemna jutrznia” – premiera 20 czerwca 2022 r. Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja „Niepodległość po polsku”, ze środków finansowych miasta Słupska oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Gdańsk S.A., Gazeta Świętojańska, Głos Pomorza


 

Pomór 2  - FB post.jpg

"Pomór. Ciemna Jutrznia"

Słuchowisko/ album koncepcyjny

Tekst i reżyseria: Anna Rau

Muzyka: Miłosz Sienkiewicz

Realizacja dźwięku: Robert Ochociński

Realizacja wizualizacji: Paweł Sadowski,​
 

Występuje grupa Materia Prima w składzie:

Łukasz Bartyzel
Paulina Chwał
Marcelina Iwanicka
Daria Jaworska
Natalia Kamińska
Nikola Kamińska
Agnieszka Kosmalska
Alicja Kowanda
Dorian Mrozik
Kornelia Noga
Wiktoria Nowosielska
Dominika Pranga
Anna Rau
Jakub Rau
Gabriela Sakowska
Natalia Skwierz
Dobrawa Szuwalska
ze specjalnym udziałem Miłosza Sienkiewicza

Oraz Teatr Osobliwy:

Agata Andrzejczuk
Karolina Czujko
Hanna Czyż
Karolina Poziarska
Karolina Żołecka
Julia Synakowska

„Pomór. Ciemna jutrznia” to muzyczne słuchowisko stworzone przez młodzieżową grupę teatralną Materia Prima działającą przy Ośrodku Teatralnym RONDO w Słupsku.

 

Projekt oparty został na motywach średniowiecznych kronik, legend, podań oraz fragmentach Księgi Psalmów – splatając historię z dźwiękiem, metafizyką i współczesną wrażliwością.

Słuchowisko opowiada o świecie ogarniętym epidemią – o strachu, nadziei i potrzebie wspólnoty w obliczu ciemności. Inspiracją dla warstwy literackiej i muzycznej były średniowieczne opowieści o zarazach oraz liturgiczne struktury dawnych modlitw i lamentów. Projekt balansuje na pograniczu muzyki, poezji i teatru audialnego.

Wyjątkowy wymiar przedsięwzięcia stanowi udział Teatru Osobliwego – zespołu młodzieży z zespołem Downa, który współtworzył udźwiękowienie i efekty specjalne, nadając słuchowisku osobliwą, poruszającą głębię.

Reżyserką i autorką scenariusza jest Anna Rau, kompozytorem i wykonawcą muzyki – Miłosz Sienkiewicz, a za realizację akustyczną odpowiada Robert Ochociński.

 

Projekt powstał w ramach programu „Niepodległość po polsku” Funduszu Patriotycznego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Premiera: 20 czerwca 2022 r.
Dostępne na YouTube (Materia Prima i SOK), Spotify, Tidal, iTunes i innych platformach streamingowych.


 

bottom of page